Wniosek
Przyznano mi pożyczkę. Gdzie znajdę dokumenty, które muszę podpisać, tj. umowę oraz Kartę Identyfikacji Pożyczki?
Plik PDF z umową, KIP, wstępnym harmonogramem spłat oraz tabelą opłat i prowizji pojawia się na Pani/Pana koncie w systemie w nowym panelu pt. „Udzielone pożyczki i umorzenia”. Tam znajdzie Pan/Pani listę przyznanych Pani/Panu pożyczek. Po prawej stronie, na końcu danej pozycji jest ikonka przedstawiająca kartkę, w którą trzeba kliknąć, żeby wygenerować umowę z załącznikami.
Ile mam dni po przyznaniu pożyczki na odesłanie do Operatora podpisanych dokumentów?
Zgodnie z Regulaminem ma Pani/Pan 21 dni na odesłanie Partnerowi finansującemu kompletu dokumentów. Jeżeli potrzebuje Pani/Pan na przesłanie dokumentów więcej czasu należy napisać mailową prośbę o wydłużenie czasu na odesłanie dokumentów, na adres: kontakt@pozyczkinaksztalcenie.pl Termin ten liczony jest od dnia przyznania pożyczki (możliwości pobrania umowy pożyczki z systemu on-line).
Mój wniosek został odesłany do poprawy. Gdzie mogę znaleźć informację, jakie poprawki mam wprowadzić?
Po odesłaniu wniosku do poprawy pojawia się w nim nowa sekcja – „Decyzja” (na końcu, po sekcji „Ankieta”). W tej sekcji umieszczony jest komentarz wyjaśniający, jakie poprawki należy wprowadzić do wniosku.Po wniosku udostępnionym do edycji należy poruszać się za pomocą komend/strzałek widniejących na dole strony, a nie za pomocą niebieskiego paska na górze strony (pasek jest nieaktywny). Po wprowadzeniu poprawek wniosek należy ponownie zatwierdzić i wysłać do dalszej weryfikacji.
Jakie dokumenty należy złożyć przy składaniu wniosku i w jakiej formie?
Zarówno wniosek o udzielenie pożyczki, jak i skany dokumentów poświadczających zdolność do spłaty pożyczki składa się za pośrednictwem systemu on-line. Szczegółowa lista wszystkich wymaganych dokumentów będzie znajdować się w Regulaminie udzielania pożyczki, który zostanie zamieszczony na stronie www.pozyczkinaksztalcenie.pl
Czy ma znaczenie miejsce zamieszkania osoby, która chce złożyć wniosek?
Projekt ma charakter ogólnopolski. O pożyczkę mogą ubiegać się osoby dorosłe zamieszkałe na terytorium Polski, także obcokrajowcy. Zalecamy złożenie wniosku poprzez system on-line na stronie www.pozyczkinaksztalcenie.pl Miejsce zamieszkania osoby aplikującej nie ma wpływu na decyzję o przyznaniu pożyczki, ani na jej warunki.
W jaki sposób mam złożyć we wniosku: upoważnienie Uczestnika do pozyskania z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. dotyczących go informacji gospodarczych lub upoważnienie Uczestnika, będącego właścicielem firmy do pozyskania z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. dotyczących firmy informacji gospodarczych?
Wszystkie powyższe oświadczenia lub upoważnienia składa się poprzez zaznaczenie odpowiednich pól (okienek) we wniosku on-line.
Spłata
Chcę spłacić ratę pożyczki. Jaki ma być tytuł przelewu?
W tytule przelewu należy wpisać co najmniej numer wniosku/umowy, można również numer raty. Jeśli spłata nie jest dokonywana z konta osobistego, najlepiej dodać również swoje imię i nazwisko.
Kiedy rozpoczyna się spłata pożyczki?
Spłata pożyczki następuje w następnym miesiącu po wypłacie środków do Instytucji edukacyjnej lub w następnym miesiącu po okresie karencji (jeśli pożyczkobiorca będzie korzystał).
Maksymalny okres spłaty Pożyczki nie może być dłuższy niż 36 miesięcy od momentu jej uruchomienia tj. wypłaty środków Pożyczki.
Maksymalna karencja w spłacie kapitału Pożyczki wynosi 6 miesięcy od dnia jej uruchomienia tj. wypłaty środków Pożyczki, przy czym karencja nie wydłuża okresu spłaty Pożyczki.
Czy jest możliwość, aby pracodawca spłacał raty pożyczki na dokształcenie się pracownika?
Nie ma takiej możliwości, raty spłaca pożyczkobiorca.
Ile mam dni po przyznaniu pożyczki na odesłanie do Operatora podpisanych dokumentów?
Zgodnie z Regulaminem ma Pani/Pan 21 dni na odesłanie Operatorowi kompletu dokumentów. Jeżeli potrzebuje Pani/Pan na przesłanie dokumentów więcej czasu należy napisać do Operatora mailową prośbę o wydłużenie czasu na odesłanie dokumentów, na adres: kontakt@pozyczkinaksztalcenie.pl Termin ten liczony jest od dnia przyznania pożyczki (możliwości pobrania umowy pożyczki z systemu on-line).
Zabezpieczenia
Jakie rodzaje zabezpieczenia pożyczki mam do wyboru? Na czym polegają?
Możliwe rodzaje zabezpieczeń:
Weksel in blanco z deklaracją wekslową – pożyczkobiorca podpisuje deklarację wekslową i wystawia weksel in blanco; w przypadku wspólności majątkowej małżeńskiej weksel podpisuje również współmałżonek pożyczkobiorcy – nie dotyczy współmałżonków posiadających rozdzielność majątkową.
Poręczenie wekslowe – pożyczkobiorca (ze współmałżonkiem lub bez – patrz wyżej) podpisuje deklarację wekslową i wystawia weksel in blanco; poręczycielem jest osoba trzecia (np. mama, tata, brat, siostra, osoba niespokrewniona; współmałżonek pożyczkobiorcy, ale posiadający rozdzielność majątkową), która poręcza na wekslu; w przypadku wspólności majątkowej małżeńskiej weksel podpisuje również współmałżonek poręczyciela – nie dotyczy współmałżonków posiadających rozdzielność majątkową.
Poręczenie cywilne – poręczyciel (np. mama, tata, brat, siostra, osoba niespokrewniona; współmałżonek pożyczkobiorcy, ale posiadający rozdzielność majątkową) poręcza na podstawie umowy poręczenia; dodatkowo współmałżonek poręczyciela wyraża zgodę na poręczenie – nie dotyczy współmałżonków posiadających rozdzielność majątkową.
Blokada środków na rachunku bankowym – pożyczkobiorca ustanawia nieodwołalną blokadę środków pieniężnych (lokaty lub lokat) w banku na podstawie umowy blokady środków na rachunku bankowym (Operator otrzymuje pełnomocnictwo do blokowanego rachunku bankowego); blokada jest ustanawiana na kwotę wskazaną przez Partnera Finansującego; spłata pożyczki następuje z innych środków pożyczkobiorcy; zabezpieczenie nie angażuje osób trzecich.
Hipoteka – hipotekę umowną w postaci aktu notarialnego ustanawia się na nieruchomości na wartość do 150% wartości pożyczki; dodatkowo w akcie notarialnym wymagany jest zapis dot. dobrowolnego poddania się egzekucji; dokumenty sporządzane są u notariusza.
Czy zabezpieczeniem pożyczki może być poręczenie osób trzecich?
Tak, zabezpieczeniem może być poręczenie osób trzecich. Mogą to być zarówno osoby z rodziny, jak i osoby niespokrewnione.
Umorzenia
Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać umorzenie 10% kosztu pożyczki?
Umorzenie podstawowe na poziomie 10% wartości pożyczki polega na umorzeniu ostatnich rat spłaty (skróceniu okresu kredytowania). Warunkiem uzyskania umorzenia jest ukończenie przez Pożyczkobiorcę formy kształcenia poświadczone otrzymaniem od instytucji edukacyjnej odpowiedniego dokumentu (zaświadczenie, certyfikat, dyplom itp.), a następnie przekazanie Partnerowi finansowemu skanu/zdjęcia dokumentu za pośrednictwem systemu on-line w terminie 3 miesięcy od zakończenia formy kształcenia.
Jednak w przypadku, gdy po spełnieniu powyższych warunków do spłaty pozostanie mniej niż 20% kwoty pożyczki, umarzana jest tylko ta kwota, która pozostała do spłaty.
Umorzenie nie przysługuje pożyczkobiorcy, który spłaci całą pożyczkę przed pozytywnym zakończeniem kursu.
W jaki sposób należy zwrócić się o umorzenie 10% pożyczki po ukończeniu formy szkolenia?
Wnioski o umorzenie podstawowe czyli 10% przysługujące za ukończenie formy kształcenia można składać tylko i wyłącznie za pośrednictwem systemu on-line. Po zalogowaniu na swoje konto w systemie pozyczkinaksztalcenie.pl należy wybrać przycisk „udzielone pożyczki i umorzenia” następnie wybrać przycisk „wniosek o umorzenie”, wypełnić wniosek, załączyć niezbędny dokument potwierdzający ukończenie formy kształcenia i przesłać wniosek.
Komu przysługuje dodatkowe umorzenie w wysokości 15% kwoty udzielonej pożyczki?
15% umorzenia kapitału pożyczki przysługuje Pożyczkobiorcy w przypadku trudnej sytuacji materialnej; przy czym trudna sytuacja oceniana jest na podstawie wartości przychodów za poprzedni rok podatkowy na podstawie zeznania rocznego PIT, które są niższe od 12-krotności kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszanej corocznie komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Dodatkowe umorzenie przysługuje wyłącznie jeśli Pożyczkobiorca ukończy formę kształcenia z wynikiem pozytywnym, co potwierdzi odpowiednimi dokumentami (dyplom, świadectwo, zaświadczenie, certyfikat, protokół z przeprowadzonego egzaminu, uprawnienie lub inny dokument tożsamy).
Ogólne
Gdzie można zapoznać się z treścią dokumentów np. regulaminem, umową?
Regulamin i wzór Umowy pożyczki dostępne są na stronie www.pozyczkinaksztalcenie.pl w zakładce Dokumenty.
Jak długo będzie trwał nabór wniosków o przyznanie pożyczki?
Czas trwania naboru wniosków o przyznanie pożyczki jest uzależniony od tego, jak szybko wyczerpie się alokacja przeznaczona na konkretny nabór. O rozpoczęciu i zakończeniu każdej tury naborów będziemy informować na niniejszej stronie internetowej z co najmniej tygodniowym (5 dni) wyprzedzeniem.
Czy mogę ubiegać się o pożyczkę na formę kształcenia, która rozpocznie się przed złożeniem wniosku pożyczkowego?
Tak, pożyczka może zostać przeznaczona na rozpoczęte formy kształcenia, o ile nie zostały one opłacone lub na nieopłaconą część realizowanej formy kształcenia (np. kolejny semestr kształcenia, etap szkolenia). Uczestnik nie może wnioskować o pożyczkę na formę kształcenia, która już jest zakończona, nawet jeśli jest ona nieopłacona lub częściowo opłacona.
Czy z systemu wnioskowania on-line można korzystać za pomocą urządzenia mobilnego?
Zalecamy logowanie się do systemu, korzystając z przeglądarki na komputerze. System nie jest dostosowany do przeglądania na urządzeniu mobilnym. Przy używaniu go na smartfonie niektóre ważne elementy mogą nie być widoczne albo działać nie tak jak powinny.
Co się dzieje z pożyczką w przypadku, gdy Uczestnik zrezygnuje z wybranej przez siebie formy kształcenia przed jej rozpoczęciem?
Instytucja edukacyjna powinna dokonać zwrotu środków finansowych w kwocie równej wartości pożyczki otrzymanej od Partnera Finansującego, chyba że umowa pomiędzy Instytucją edukacyjną a Uczestnikiem szkolenia stanowi inaczej. W przypadku braku zwrotu środków, Partner Finansujący zastrzega sobie prawo rozwiązania umowy i postawienia pożyczki w stan natychmiastowej wymagalności (tj. konieczność natychmiastowej spłaty całej pożyczki przez Pożyczkobiorcę).
Jakie dokumenty należy złożyć przy składaniu wniosku i w jakiej formie?
Zarówno wniosek o udzielenie pożyczki, jak i skany dokumentów poświadczających zdolność do spłaty pożyczki składa się za pośrednictwem systemu on-line. Szczegółowa lista wszystkich wymaganych dokumentów znajduje się w Regulaminie, na stronie www.pozyczkinaksztalcenie.pl w zakładce Dokumenty.
Czy można ubiegać się o pożyczkę juz po zapisaniu się na wybrany kurs/szkolenie/studia
Tak, można, przy czym nie można ubiegać się o pożyczkę na już w całości opłaconą formę kształcenia, jak również w zakres pożyczki nie może wejść opłata wpisowa/rekrutacyjna.
Czy w ramach pożyczki można otrzymać refundację kosztów poniesionych przed uzyskaniem decyzji o udzieleniu pożyczki, a związanych np. z opłatą wpisowego lub pierwszej raty
Środki pożyczki nie mogą być przeznaczone na refundację wcześniej poniesionych kosztów. Cała wnioskowana kwota jest przelewana bezpośrednio na konto organizatora formy kształcenia z pominięciem Pożyczkobiorcy.
Czy można ubiegać się o pożyczkę na pokrycie tylko części kosztów związanych z wybraną formą kształcenia
Tak. Pożyczkobiorca sam decyduje o tym, jaką część kosztów kształcenia chce sfinansować z pożyczki. Informacje o pełnym koszcie kształcenia oraz o wnioskowanej kwocie pożyczki wpisuje się we wniosku w systemie on-line.
Co decyduje o przyznaniu lub nieprzyznaniu pożyczki
O przyznaniu pożyczki decyduje kolejność zgłoszeń, poprawność i kompletność wniosku oraz zdolność do spłaty pożyczki/ustanowienie zabezpieczenia.
Na jakie formy kształcenia można uzyskać pożyczkę
Można wnioskować o pożyczkę na wszelkie formy zdobywania kształcenia, rozwoju umiejętności, podnoszenia kompetencji i kwalifikacji oraz nabywania wiedzy z wyjątkiem studiów I, II i III stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Wybrana forma kształcenia nie może trwać dłużej niż 24 miesiące.
Kto może być organizatorem szkolenia, na które można uzyskać pożyczkę.
Organizatorem wybranej formy kształcenia mogą być zarówno krajowe, jak i zagraniczne podmioty (np. firmy szkoleniowe, uczelnie publiczne i prywatne, stowarzyszenia branżowe czy cechy, organizacje pozarządowe).
Jakich formalności musi dopełnić instytucja edukacyjna/firma szkoleniowa, aby jej klienci mogli uzyskać pożyczkę na pokrycie kosztów organizowanej przez nią formy szkolenia.
Instytucja edukacyjna/firma szkoleniowa, musi podpisać przedłożoną przez Uczestnika Kartę Identyfikacyjną Pożyczki (KIP), będącą potwierdzeniem danych Uczestnika, danych instytucji edukacyjnej i warunków formy kształcenia. KIP jest generowana przez system on-line razem z umową pożyczki. Dodatkowo konieczne jest wystawienie przez instytucję edukacyjną dokumentu, na podstawie którego zostanie dokonana płatność – faktury lub innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej wystawionego na Pożyczkobiorcę będącego podstawą dokonania płatności przez Partnera Finansującego.
Czy po przyznaniu pożyczki płatności za formę kształcenia reguluje pożyczkodawca czy pożyczkobiorca.
Płatności dokonuje Partner Finansujący. Przelewa środki bezpośrednio na konto instytucji edukacyjnej – organizatora danej formy kształcenia, z pomięciem pożyczkobiorcy.
Czy w ramach projektu Pożyczki na kształcenie można ubiegać się o wsparcie u różnych Partnerów Finansujących?
W ramach projektu Pożyczki na kształcenie obowiązuje limit wsparcia do 50 000 zł. W tej kwocie dopuszcza się możliwość realizacji jednego lub kilku szkoleń z dowolnego obszaru wiedzy, lub umiejętności.
Wnioskodawca może ubiegać się o środki również u innego Partnera Finansującego na inne, nieopłacone etapy danego szkolenia w ramach projektu Pożyczki na kształcenie.
Natomiast należy pamiętać o obowiązującym limicie wsparcia, tj. 50 000 zł., co oznacza, że jeśli otrzymali już Państwo pożyczkę od innego Partnera Finansującego w kwocie np. 20.000 zł to w obecnym naborze mogą Państwo skorzystać z limitu 30.000 zł.
Co w sytuacji gdy mam zastrzeżony numer PESEL?
W dniu podpisania przez Państwa umowy pożyczki, numer PESEL nie może być zastrzeżony.
Numer PESEL powinien nie być zastrzeżony aż do momentu podpisania umowy pożyczki przez Pożyczkodawcę, co nastąpi niezwłocznie po zweryfikowaniu otrzymanych dokumentów.
O dniu podpisania umowy pożyczki zostaną Państwo poinformowani mailem systemowym.